Przemyśl,

Popularne

poniedziałek, 17 marca 2008

Jest sobie Przemyśl

Postaram się pisać krótko i rzeczowo, od czasu do czasu, ze szczególnym natężeniem w momentach, kiedy będę w okolicach.

Przemyślowi, mojemu rodzinnemu miastu, brakuje łatwości poruszania się transportem publicznym. Pomysł Adama z szybką koleją miejską w Rzeszowie jest inspirujący i warto, by podobna pojawiła się i tutaj. Wystarczą kursy co pół godziny na trasie od Jarosławia (gdzie można by przesiąść się do rzeszowskiej sieci SKM, tak więc dobrze byłoby zsynchronizować kursy) aż do granicy z Ukrainą - do Medyki. W dni powszednie dajmy na to od 6 rano do północy, a w weekendy - do 3. Zintegrowałoby to miejscowości leżące na trasie i ułatwiłoby korzystanie z kultury, przez co miasto nie zamierałoby wieczorami.

Do szczęścia potrzeba niewiele - 3 tabory (2 kursujące i zapasowe) zakupione przez miasto, tak jak w Warszawie, a także kasowniki w środku, bo sensownym byłoby, by komunikacja ta odbywała się na bilety miejskie. Chociaż Przemyśl nie ma tak dużej powierzchni, by miało to odciążyć ruch w samym mieście, to już tani i łatwy dojazd do Medyki mógłby poprawić sytuację Miejskich Zakładów Komunikacyjnych, dość nieźle inwestujących w bardziej ekologiczny, gazowy tabor.

To dopiero pierwszy z pomysłów jaki chciałbym przedstawić - aczkolwiek nie całkiem samodzielny, bo wymyślony przez Adama i przeze mnie tylko lekko przetworzony. Taki twardy kręgosłup nowej, potencjalnej aglomeracji przemyskiej mógłby wpłynąć tylko pozytywnie na jej ukształtowanie się i przyszły rozwój. Jeśli ktoś chce wiedzieć więcej nt. zielonych wizji urbanistycznych, nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zaprosić do lektury "Zielonego miasta nowej generacji" i do kontaktu internetowego - możemy przyjechać i porozmawiać na ten temat, rozdać egzemplarze papierowe i pomóc w zazielenianiu tych pięknych zakątków kraju. Dodatkowo można odsłuchać naszą konferencję prasową na ten temat - polecam gorąco.

***tekst pochodzi z bloga „Zielone Podkarpacie”. autor, redaktor :Bartłomiej Kozek
Fotografia:Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz